5. MSS – Čína
Založena: 1983
Velitelství: Peking
MSS (Ministry of State Security) je zpravodajskou službou čínské lidové republiky. Je to jedna z nejaktivnějších čínských zahraničních agentur, která se stará také o vnitrostátní bezpečnost. Podle zákona má MSS stejné pravomoci jako policie, tedy může zatýkat a posílat lidi k soudu. Podle čínské vlády je poslání MSS zajistit bezpečnost státu, sledovat cizí tajné agenty a špiony a veškerou kontrarevoluční činnost, která by mohla ohrozit čínskou politiku. MSS shromažďuje veškeré možné informace i o zámořských a okolních zpravodajských službách. Agenti MSS operují po celém světě.
4. Mosad – Izrael
Založena: 13. prosince 1949
Velitelství: Tel Aviv
Mosad (překlad z hebrejštiny je něco jako Institut pro výzvědné a zvláštní operace) je zodpovědný za sbírání informací, tajné operace a některé polovojenské aktivity. Mosad je jeden z hlavních subjektů izraelské zpravodajské komunity spolu s Aman (vojenská rozvědka) a Shin Bet (vnitrostátní bezpečnost). Mosad se zodpovídá předsedovi vlády. Na svém kontě má Mosad mnoho úspěšných operací. Má na svědomí i zadržení útočníků, kteří v roce 1972 zaútočili na izraelské atlety na LOH v Mnichově. Často spolupracují s USA.
3. ISI – Pákistán
Založena 1948
Velitelství: Islámábád
Pákistánská zpravodajská služba ISI (Inter-Services Intelligence) má určitě jeden z nejdelších seznamů úspěšných misí mezi zpravodajskými službami. Byla vytvořena jako nezávislá jednotka v roce 1948 za účelem posílit Pákistánskou vojenskou rozvědku v průběhu Indo-Pákistánské války v roce 1947. Její největší úspěch spočívá v tom, že zabránila invazi sovětů do Pákistánu. V té době sovětská KGB na vrcholu své moci nedokázala čelit ISI a ochránit své zájmy v Asii. A to ISI neměla žádné dvojité agenty a ani přeběhlíky a celá kampaň byla provedena za peníze vydělané z prodeje drog, které koupila od svých vlastních lidí. Dále od svých počátků musí ochraňovat jaderné zbraně a snaží se zmařit indické pokusy o nadvládu v jihovýchodní Asii. ISI má svoje vlastní zákony, které jsou nad všemi ostatními institucemi s výjimkou armády. Její agenti nikdy nebyli zachyceni žádnou kamerou. Domnívá se, že má až 10 000 agentů po celém světě. Jedna z nejméně financovaných zpravodajských služeb a dalo by se říct, že dosáhla největších úspěchů.
2. MI-6 – Spojené království
Založena: 1909
Velitelství: Vauxhall Cross, Londýn
MI-6 (Military Inteligence section 6) Britská zpravodajská služba vešla jednou pro vždy do dějin díky filmům s Jamesm Bondem agentem 007. Tyto filmy jsou nereálné avšak zábavné a velimi úspěšné. Nicméně efektivita MI-6 by odpovídala i úspěchům onoho filmového agenta 007. MI-6 je britský ekvivalent americké CIA. Britové si svá tajemství však dobře střeží, některé jejich příběhy a mise však již vypluly i na veřejnost. Za zmínku určitě stojí Oleg Penkovsky, který byl za studené války rekrutován právě MI-6 a který přiznivě přispěl k řešení Kubánské raketové krize. Proslýchá se také, že MI-6 sabotovala program nadzvukového dopravního letadla Tu-144 a ujistila se, že tyto pozměněné dokumenty se dostanou do rukou KGB.
1. CIA – USA
Založena: 18. Září 1947
Velitelství: Langley, Virginia
CIA je největší zpravodajská agentura a je zodpovědná za sběr informací a dat ze zemí, které by mohli ovlivnit politiku a bezpečnost USA. CIA neboli Civilian Intelligence Agency spojených států amerických poskytuje ochranu všem vyšším politikům v USA. Na žádost prezidenta spojených států může provádět utajené aktivity. Její primární funkcí je shromažďování dat o cizích vládách, korporacích, majetcích. Tyto informace pak předává vládě. Provádí také tajné operace a polovojenské činnosti a působí tak na zahraniční politiky a to pomocí speciální divize (Special Activities Division). Je známá taky díky svým neúspěchům, jako jsou útoky z 11. září 2001. Nechytili po dobu devíti let ani jednoho z předních vůdců Al-Kaidy a nevšimli si 1 milionu sovětských vojáků pochodujících do Afganistánu. Počet tajných agentů, cílů jejích operací a úspěchů či neúspěchů se dá jen těžko odhadovat. Celá amerika a její politické a vojenské hospodaření jak zahraniční, tak i vnitrostátní je opletena spoustami konspiračních teorií a každý den vznikají nové. Při příležitosti padesátého výročí CIA řekl tehdejší prezident USA Clinton: „Je nutností, aby se americký lid nikdy nedověděl celou pravdu o naší odvaze.“ Ve skutečnosti nikdo neví co CIA vlastně dělá, ale jedná se o vysoce financovanou a technologicky nejvyspělejší zpravodajskou službu světa.
Komentáře
Přečti si,co je napsáno na jejím znaku.