Kategorie: Věda a technika

10 nejlepších zpravodajských služeb světa část I.

10 nejlepších zpravodajských služeb světa část I.

Zpravodajské služby jsou účinným nástrojem národních síl, jsou primární zbraní pro zničení nepřítele. Ve skutečnosti nikdo neví, co zpravodajské služby dělají, takže zjistit, která z nich je vlastně nejlepší je velmi těžké. Podstatou těchto agentur je, že úspěchy nejsou po několik let veřejně publikovány, ale neúspěchy jsou navždy drženy pod pokličkou. Je to nevděčná práce. Přesto z toho mála co vyšlo veřejně najevo, si nemůžeme udělat částečnou představu o tom, která z agentur je lepší nebo horší, přstože nikdy nebudeme znát celou pravdu.

10. ASIS  Austrálie

Založena: 13. května 1952

Hlavní sídlo: Cenberra, Austrálie

Australian Secret Intelligence Service je australská zpravodajská služba, která se zabývá sběrem dat v zahraničí, provádí kontrarozvědné činnosti a spolupracuje s ostatními světovými rozvědnými službami. Více než 20 let byl chod této organizace utajen dokonce i Australské vládě. Její hlavní působiště jsou především Asie a Tichomoří. Jejím hlavním cílem je jako u většiny agentur chránit politické a ekonomické cíle země proti zahraničním hrozbám.

 

9. RAW – Indie

Založena: 21. záři 1968

Hlavní sídlo: Nové Dilí, Indie

Research and Analysis Wing je indická zpravodajská služba. Byla založena roku 1968 hned po tom co se Indická republika vyrovnala s následky dvou po sobě jdoucích válek, Čínsko-Indická válka v roce 1962 a Indicko-Pákistanská válka roku 1965. Po těchto válkách bylo víc než jasné, že chybí důvěryhodný zdroj, který by shromažďoval informace v okolních státech. Základní funkcí je sbírání dat externích bezpečnostních agentur, boj s terorizmem a tajné operace. Kromě toho, je zodpovědná za získávání a analýzu informací o zahraničních vládách, korporacích a osobách a také, aby mohla radit zahraničním Indickým politikům.

 

8. DGSE – Francie

Založena: 2. duben 1982

Hlavní sídlo: Paříž, Francie

Direction générale de la sécurité extérieure neboli francouzská zpravodajská služba. Na starosti ji má francouzské ministerstvo obrany. Agentura pracuje společně s DCRI (Direction générale de la sécurité intérieure), poskytují zpravodajské informace a zabezpečují národní bezpečnost. Provádějí polovojenské operace a kontrarozvědnou činnost v zahraničí. DGSE má poměrně krátkou historii v porovnání s ostatními zpravodajskými službami. Oficiálně byla založena v roce 1982, sloučením mnoha menších zpravodajských agentur ve Francii. Její hlavní činností je shromažďování informací ze zahraničních zdrojů, napomáhání armádě a dělání strategickýchrozhodnutí při obraně země. Agentura zaměstnává více než pět tisíc zaměstnanců.

 

7. FSB – Rusko

Založena: 3. dubna 1995

Hlavní sídlo: Lubjanské náměstí, Moskva

Předchozí agentura: KGB

"Federal'naya sluzhba bezopasnosti Rossiyskoy Federatsii" je hlavní domácí bezpečnostní agentura Ruské federace a hlavní nástupce bývalé KGB a NKVD. FSB se podílí zejména na kontrašpionáži, vnitrostátní a zahraniční bezpečnosti, boji s terorizmem. Hlavní velitelství se nachází v centru Moskvy na Lubjanském náměstí, na stejném místě jako bývalá KGB. Všechny bezpečnostní orgány v Rusku v případě potřeby pracují pod záštitou FSB. Například GRU, Spetsnaz, vnitřní oddíly armády ruského ministerstva vnitřních záležitostí spolupracují s FSB. FSB je zodpovědná také za, boji proti organizovanému zločinu  a v boji proti pašování drog. Počet zaměstnanců a rozpočet na běh FSB je státním tajemstvím. Odhaduje se však, že 40% státního rozpočtu je dáno právě na běh těchto agentur v Rusku (odhad z roku 2006).

 

6. BND – Německo

Založena: 1. dubna 1956

Hlavní sídlo: do roku 2016 se plánuje sjednocení v Berlíně

Bundesnachrichtendienst je německá zpravodajská služba a je pod kontrolou německé vlády. BND slouží zejména jako systém včasného varování německé vlády na hrozby hrozící Německu ze zahraničí. Její hlavní činností je odposlech a dohled na mezinárodní komunikace. Shromažďuje a vyhodnocuje informace v různých oblastech, jako například mezinárodní terorismus, nelegálnímí dovoz technologií, organizovaný zločin, pašování drog a zbraní, praní špinavých peněz a boj s ilegálními imigranty. Jako jediná německá zpravodajská služba, slouží jak vojenské tak i civilní sféře. Počet zaměstnanců se pohybuje okolo čtyř tisíc. 

 

Na závěr, pokud vás toto téma zaujalo a chtěli by jste se dozvědět více nejen o zpravodajských službách, ale také o různých konspiračních teoriích, doporučuji navštívit internetové knihkupectví MegaKnihy.cz. Najdete tam sekci Zpravodajské služby, která nabízí plno zajímavých kousků, věnující se této problematice.

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.