Kategorie: Věda a technika

Sluchátka, která čtou mozkové vlny

Sluchátka, která čtou mozkové vlny

Jedná se o nové počítačové rozhraní, díky kterému komunikujete s počítačem pouze pomocí svých myšlenek.

Emotiv Lifescience

Až do teď každý z nás komunikoval se stroji pouze přímými způsoby. Ať už se jednalo o sepnutí spínačů nebo různých ovladačů. Toto ovládání, byť všudy přítomné, bez kterého se neobejdeme je dnes považováno za velmi omezené. Vždy jsme museli stroji ručně zadat příkaz nebo sérií příkazů, aby něco vykonal.

Dnes se ovládání přístrojů ubírá směrem, kdy chceme, aby počítač reagoval na naše emoce a myšlenky pohotově a adekvátně. Jedním ze způsobů jak toho dosáhnout je, předávat naše emoce a myšlenky přímo počítači a to rovnou z mozku.

Náš mozek vysílá elektromagnetické vlny, které se dají změřit. Tyto vlny jsou pro každého z nás jedinečné, například jako otisky prstů. I když tyto vlny vycházejí ze stejné části mozku, u každého z nás je rozdíl v přesné poloze, zdroje tohoto signálu. Proto jedním ze zásadních problémů, se kterým se vědci potýkali, bylo vytvořit algoritmus, který dokáže zachytit vlny, každého, tak aby se dalo zařízení masově rozšířit. Dalším problémem bylo zařízení po stránce hardwaru. Až do teď měření mozkových vln zahrnovalo složitou síť na hlavu s množstvím senzorů. Šlo tedy o velmi nepohodlný, zdlouhavý a velmi nákladný proces. Náklady na tento typ měření mozkových vln stojí desítky tisíc dolarů (viz obrázek pod textem)

Podařilo se však vyvinout vysoce spolehlivé a nenákladné zařízení, které nevyžaduje žádnou přípravu hlavy. Nasadit si jej trvá pouze pár sekund a je bezdrátové, takže umožňuje neomezený pohyb. Náklady na výrobu se pohybují v řádu stovek dolarů. Toto zařízení si naskenuje vaše mozkové vlny a podle toho upraví detekční centra, ze kterých pak dále vychází vaše myšlenky a impulzy, které budete přístroji předávat. Systém se sám učí, všem vašim myšlenkovým příkazům a je schopen je pak převést do jazyka, kterému rozumí přístroj. Čím více se systém učí, tím lépe je schopen rozpoznat a analyzovat vaše myšlenky. Tyto rozpoznané myšlenky je pak možno nahrát do kteréhokoliv zařízení nebo počítače.

Možnosti využití jsou obrovské. Například v herním světě, kdy postavy ve hře ovládáme pouze svými myšlenkami. Představte si jaké to je stát se na chvíli třeba čarodějem a pomoci myšlenky přemisťovat virtuální předměty. Nebo ovládat autíčko na dálkové ovládání pouze svými myšlenkami.  A v reálném životě můžeme třeba ovládat inteligentní dům. Od rozsvícení světel až po ovládání rozhrnování záclon. Ovládání televize nebo rádia pomoci myšlenky. Zde jsme limitování pouze svojí představivostí. A jedna velmi praktická věc na závěr. Pomocí tohoto zařízení mohou lidé ovládat třeba elektrický vozík.

EEG Emotiv

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.