Kategorie: Věda a technika

Šestý smysl (SixthSense)

Šestý smysl (SixthSense)

Chybí vám šestý smysl? Nevíte co to šestý smysl je? Jedna chytrá hlavička už to za nás za všechny vykoumala a dokázala tak ještě lépe propojit digitální svět s tím naším fyzickým. Více čtěte zde.

SixthSense

SixthSense je přenosné gestikulární rozhraní, které rozšiřuje a umocňuje fyzický svět kolem nás pomocí digitálních informací a dovoluje nám používat přirozená gesta k práci s nimi.

V průběhu milionů let jsme se učili vnímat svět kolem nás. Svých pět smyslů používáme, pokaždé když se setkáme s něčím nebo někým novým na nějakém místě. Tyto informace nám pomáhají dělat určitá rozhodnutí a reagovat na další podněty, které nám smysly přináší. Ale dnes pravděpodobně nejužitečnější informace, které nám pomáhají v rozhodování, nejsou přirozeně vnímány našimi smysly. Dnes využíváme hlavně data a informace, které již lidstvo nashromáždilo a které jsou neustále dostupné on-line. Přestože miniaturizace počítačů nám umožňuje nosit malé kapesní počítače a chytré telefony při sobě, a dovolují nám tak neustálý přístup na internet, neexistuje žádné přímé spojení tohoto a digitálního světa. Informace jsou stále jen na papíře nebo na obrazovce. SixthSense překlenuje tuto propast mezi těmito světy a přenáší nehmotné digitální informace do hmotného světa a umožňuje pracovat s informacemi pomocí pouhých přirozených gest a pohybů ruky. SixthSense osvobozuje informace z digitálního světa a propojuje je s realitou a dělá tak počítač z celého světa.

Prototyp SixthSense je zmenšený dataprojektor, zrcadlo a kamera. Hardwarové prvky jsou spojeny do přenosného zařízení podobného mobilu, které nosí uživatel pověšené na krku. Projektor a kamera jsou připojeny k mobilnímu telefonu v uživatelově kapse. Projektor umožňuje promítat informace na stěny a jakékoliv fyzické předměty okolo nás. Zatím co kamera zaznamenává a rozpoznává uživatelova gesta, pohyby a fyzické objekty pomocí počítačové techniky - rozpoznání pohybů a gest. Software zpracovává data z kamery a sleduje umístění barevných značek na špičce uživatelových prstů pomocí jednoduché počítačové techniky. Pohyby barevných značek pak fungují jako komunikační rozhraní s programem, od kterého očekáváme, že gesta a pohyby převede na příkaz, který pak program vykoná. Maximální počet sledovaných prstů je však omezen, proto SixthSense podporuje multi-uživatelskou interakci a multi-touch.

Prototyp v sobě má několik aplikací, které demonstrují užitečnost, všestrannost a flexibilitu zařízení. Mapy, které si uživatel může promítnout na jakémkoliv povrchu a pomocí pohybů rukou a gest se pohybovat po mapě, tak jak jste zvyklí ze svých chytrých telefonů. Kreslení vám opět dovolí kreslit si na jakýkoliv povrch a to opět pomocí gest a pohybů vašich rukou. Zachytit jakoukoliv fotografii není také vůbec složité, stačí pomocí prstů udělat rámeček a v něm zaměřit objekt, který chcete vyfotit. O zbytek se postará kamera. Vyfocené fotografie si můžete kdykoliv a kdekoliv prohlédnout, stačí se opět zastavit a promítnout si je. Další gesta, která umí kamera rozpoznat, jsou například, když ve vzduchu načrtnete symbol ‚@‘ automaticky se vám zpřístupní emailová schránka. Můžete si také zobrazit podrobné informace o jakémkoliv předmětu v obchodě, stačí pouze naskenovat jeho čárový kód a během chvilky, víte veškeré podrobnosti. Noviny už pro vás nikdy nebudou jen obyčejným papírem, můžete si na nich promítnout videa související s článkem. Pokud si zapomenete hodinky, vůbec to nevadí, stačí si je pouze promítnout na svou ruku.

Veškeré možnosti tohoto zařízení jsou v tomto směru takřka neomezené, jediné co nás omezuje je naše představivost.

Současný prototyp stojí okolo 350 dolarů.

Více naleznete zde:

http://www.pranavmistry.com/projects/sixthsense/

http://www.youtube.com/watch?v=YrtANPtnhyg (video autora SixthSense, eng)

 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.