Kategorie: Věda a technika

Nejvyšší most světa - Pont de Millau

Nejvyšší most světa - Pont de Millau

Unikátní dálniční stavba v jižní Francii je technickým dílem nevšední krásy. Most u Millau vstoupil nejen právem do knih rekordů, ale stal se zároveň nepřehlédnutelnou a vyhledávanou turistickou atrakci jihozápadní Francie.

Pont de Millau

Most se nachází v jižní Francii v údolí řeky Tarn. Dálnicí spojuje Paříž a Barcelonu. Stavěl se 39 měsíců a jeho nejvyšší pilíř měří 245m. Autorem je britský architekt Sir Norman Foster.

Stavba 2460m dlouhého mostu začala v říjnu roku 2001. Most podpírá 7 betonových pilířů ve tvaru obraceného Y. Na každý z betonových pilířů bylo spotřebováno až 2100 krychlových metrů betonu. V nejvyšším bodě je vozovka ve výši 270m. V nejvyšším bodě most překračuje výšku Eiffelovy věže. Most byl navržen aby odolal extrémním seizmologickým a meteorologickým podmínkám. Konstrukce by měla vydržet nápor větru až o rychlosti 250km v hodině. Při rychlosti větrů vyšší než 110km v hodině na něm bude z bezpečnostních důvodů zastaven provoz. Bezpečný provoz je garantován na 120let. Náklady na stavbu dosáhly 330 milionů eur. Most je hlídán vlastním „nervovým centrem“, které hlídá jak rychlost větru, tak i teplotu a průtahy mostu. Vše je automaticky vyhodnocováno a při překročení mezních hodnot (u průtahu mostu jde o roztažení nebo smrštění mostu až o 30cm), je okamžitě informována obsluha mostu a most je uzavřen. 

Viadukt Viadukt Viadukt

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.