Kategorie: Věda a technika

Jak algoritmy řídí svět II.

Jak algoritmy řídí svět II.

Před nedávnem jsem zde psal článek o algoritmech, které nějak ovlivňují naše životy aniž bychom to tušili. Zde je malé pokračování na toto téma.

Dnes bych se chtěl zase zmínit o dalších třech takových algoritmech. Dnes budou zaměřeny na Facebook, trh s nemovitostmi a cennými papíry. A jak malá chyba takového algoritmu může způsobit hodně velké trable.

 

Algoritmus EdgeRank

Příbuzný PageRanku, produkt Facebooku. Tento algoritmus si ukládá velké množství osobních dat. Na základě aktuálního pobytu a typu použitého prohlížeče, rozhodne v jakém pořadí se budou aktualizovat příspěvky od vašich přátel. EdgeRank toho ví o uživatelích mnohem víc než stát o svých občanech. Tyto informace se dnes prodávají za miliony a to nejen na Facebooku. Tzv. bleskové aukce se rozběhnou ve chvíli kdy kliknete na některý z oblíbených odkazů (reklamy) na fb. V tom okamžiku se rozběhne algoritmus, který vygeneruje, reklamu která se vám zobrazí. Jde o nejrychlejší způsob obchodování, kde mezi sebou jdnají dva algoritmy. Vše se propočítá a sjedená během několika milisekund.

Když jde o zlomky vteřiny

Teď se podívejme do New Yorku, kde ceny nemovitostí rostou rekordní rychlostí. Zejména v oblasti West Village. A proč tomu tak je? Lokalita by vás na první pohled vůbec nezaujala, ale je zde něco, co na burze s cennými papíry rozhoduje o velkých částkách. Ve West Village na adrese 60 Hudson Street v budově Western Union Building vznikl komunikační uzel superrychlých síťových kabelů ze skleněných vláken. Bydlet v tomto místě znamená mít o mikrosekundy rychlejší internet než ostatní. Tyto mikrosekundy mají cenu miliard. Algoritmy dnes ovládají více než 70% veškerých transakcí na Wall Street. Každý den se někdo snaží vymýšlet rychlejší a výkonnější algoritmy. Algoritmy na Wall Street stihnou podepsat během čtyřiadvaceti hodin více než padesát milionů smluv. Člověk by za tuto dobu stihl podepsat nanejvýš šest tisíc.

 

Co se stane když algoritmus selže?

6. května roku 2010 se kurzy na Wall Street propadly do bezedných hlubin. Během pěti minut vylétlo 9% veškerého trhu z okna. Po 6 minutách však po tomto propadu nebylo ani vidu ani slechu. Kurzy se opět vyšplhaly na původní čísla. Byl to největší kolaps v historii (tzv. Flash Crash). Za všechno mohl jeden pochroumaný algoritmus. Kde v algoritmu však vznikla chyba, to dodnes nikdo neví. Často píšeme algoritmy, které po sobě ani nedokážeme přečíst. vysvětlil jeden z expertů na IT.

Komentáře rss


, Info odpovědět
Ahoj,
díky moc za info o EdgeRanku a o FlashCrash.
Taky se intenzivně zabývám algoritmy, teď hlavně o algoritmické obchodování.
Mám weby o tradingu, kdybys chtěl, můžeš se zapojit. Dobrý autor se vždy hodí :-)

jan.musil.business@gmail.com

Jseš někde na SŠ / VŠ na informatice?

Honza
icon odpověděl(a)
Ahoj, jsem na VŠB-TUO na fakultě FEI. O algoritmy zas až takový zájem nejevím, jen mi tohle téma přišlo zajímavé, tak sem jej narychlo nastudoval a stručně sepsal, ale děkuji za nabídku, potěšila :)