Je opravdu to co vyhledáváme na internetu to co tam chceme najít? Nebo je to něco co nám někdo pouze podsouvá? I když si to nikdo z nás neuvědomuje,ale jsme pouze loutky ve velkém loutkovém divadle. Internet nás dnes ovlivňuje na každém kroku ať již chceme nebo ne. Google a Facebook dnes používáme skoro dennodenně a všechno to vytvořil člověk. Proto pár příkladů algoritmů, které řídí náš život aniž bychom si to uvědomovali.
1. Algoritmus Precrime
Na základě věděckých výzkumů a za pomocí statistik dnes vznikají veškeré programy. Ty řídí bezpočet procesů všedního dne a to ve všech směrech a odvětvích. Od dispečinku metra přes ovládání výtahů až po řízení letového provozu, při kontrole jaderných elektráren či protiteroristických operací. Svět v podobě jak jej známe by se bez algoritmů zhroutil. Algoritmus pro prevenci kriminality dnes využívá policie Los Angeles. Při vývoji byly do programu zadány miliony statistických dat týkající se trestných činů, k nímž došlo v předchozích letech. Na základě těchto dat program vypracuje algoritmus a podle svých propočtů sestaví mapu ohnisek výskytu zločinu. Z té pak lze vyčíst konkrétní adresy, přesné časy a dokonce i způsob provedení trestných činů. Program potom vypočítá s jakou pravděpodobností lze zločin v daném místě očekávat a pokud je pravděpodobnost vyšší jak 25% procent, vyšle upozornění nejbližší hlídce a ta se pak vydá na místo. Během několika měsíců klesl počet krádeží v LA až o 30%. Do budoucna chtějí vědci algoritmus rozšířit i o to, aby program rozpoznal, kdo zločin spáchá. Testy ukázaly, že algoritmus v každém druhém případě označil za pachatele správný gang.
2. Algoritmus PageRank
Nejvlivnější algoritmus vznikl v městečku Council Bluffs v americkém státě Iowa. Zde se nachází datové středisko společnosti Google řízené algoritmem PageRank. Postup jeho programování je chráněn lépe než na Coca-Colu. Rozhoduje o počtu odkazů, které se uživateli zobrazí a o tom které se mu zobrazí. Dalo by se říct, že jsou pro každého šité na míru. Lidé dostávají utříděné informace, které algoritmus uzpůsobil historii pohybu daného uživatele na internetu. Tento fakt nezpochybnil ani sám šéf Googlu Eric Schmidt. „Většina lidí ani nečeká, že by jim Google poskytnul zaručenou odpověď na to, co je trápí. Chtějí jen, aby jim řekl, co mají dělat." Google dokonce vyvinul vlastní vzorec pro posuzování loajality zaměstnanců. Stačí jen zadat parametry a program vypočítá jak dlouho zaměstnanec u firmy vydrží a jaká je jeho pravděpodobnost výpovědi.
A toto není ani zlomek toho co všechno kolem nás algoritmy řídí a jak ovládájí naše životy.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.