Kategorie: Svět IT

Terminály

Terminály

Jako síťový specialista poptřebuji ke správě síťových aktivních prvků spoustu nástrojů. Ať již něco co porporuje protokol SSH nebo Telnet, tak něco čím se přihlásím na RDP nebo web rozhraní (http / https). Tyto protokoly se dají buď spravovat jednotlivě jako například telnet přes příkazovou řádku Windows nebo protokoly http a https přes webový prohlížeč. Nebo můžeme na Internetu najít spoustu nástrojů, které nám tuto práci usnadní a všechny tyto protokoly dokážou používat a interpretovat. Tento článek se věnuje právě těmto nástrojům.

Postupně Vám představím nástroje, které jsem měl doposud možnost vyzkoušet a sepíšu jaké výhody či nevýhody jsem u nich objevil. Toto hodnocení však berte velmi objektivně, jde o to jak to vnímám já a co je pro mě při práci konfortní.

 

1. PuTTY

 

Asi všem nejznámější nástroj, který lze využívat ke správě protokolů Telnet, SSH a sériového portu. Velice jednoduchý a účinný nástroj, který ze začátku velice dobře poslouží. Můžeme si předdefinovat spojení a uložit si je do listu Saved Sessions. Problém nastane v momentě, kdy těchto připojení máme více než třeba třicet. Vyhledávání v tomto listu se pak stává obtížnější. K protokolu SSH si můžene nastavit i privátní klíč pro autentifikaci. Samozřejmostí je nastavení barevného pozadí a fontu. K PuTTY je možno stáhnout i  PuTTY Key Generátor, který nám dobře poslouží při generování veřejného a privátního klíče (RSA, DSA).

Výhody:

+ nemusí se instalovat

+ je zdarma

+ rychlé a jednoduché ovládání

Nevýhody:

- nedá se zaheslovat přístup

- horší správa více uložených spojení

 

2. mRemoteNG

Příjemný a více protokolární program pro správu vzdálených připojení. Přístup do mRemoteNG lze zaheslovat, takže se k Vašim připojením nedostane nikdo kdo nezná správné heslo. Lze přes něj spravovat protokoly typu Telnet, SSH, RDP, VNC, HTTP, HTTPS, aj. Máme zde možnos si u každého připojení předdefinovat IP adresu, uživatelské jméno a heslo, kterým se pak k dané adrese přihlásíme. To pro nás znamená, že si nepotřebujeme pamatovat hromadu přihlašovacích jmen a hesel, mRemoteNG si je pamatuje za nás. mRemoteNG je propojen s PuTTY, takže pokud již mámě nadefinovaná nějaká připojení v PuTTY, importují se i do mRemoteNG, tam jim pak akorát můžeme přiřadit právě přihlašovací údaje. Dále lze spojení třídit do složek a podsložek. Příjemné je pak možnost nastavit si připojení k RDP nebo VNC. Další velkou výhodou, který z žádných jiných proramů, které zde uvedu, kterou žádný z jiných programů nemá je, že do mRemoteNG je možno importovat protokoly a programy pro správu třetich stran. Například Winbox pro správu MikroTiků nebo VMware vSphere clienta.

Výhody:

+ je zdarma

+ lze zaheslovat přístup k programu

+ možno zadat přihlašovací údaje

+ správa aplikací třetích stran

Nevýhody:

- nezle full textově vyhledávat ve spojeních

- neumí sériový port

 

3. Terminals

 

Tento prográmek jsem objevil terpve nedávno. Momentálně se s ním seznamuji. Našel jsem Terminals, když jsem hledal  náhradu za poslední zmíněný placený secureCRT. Funkcionality jsou podobné jako u mRemoteNG, navíc dokáže fulltextově vyhledávat ve spojeních. Neumí však importovat aplikace třetích stran. Příjemná je pak podpora protokolu Ping, Trace Route a spousty dalších přímo v programu. Přes program je možno přistupovat přímo k Ovládacím Panelům, Správě počítače, Registrům a spoustě jiných nástrojů ve Windows. Program si navíc ukládá historii spojení, které jste vytvořili a kde jste v uplynulých dench přistupovali.

 

Výhody:

+ je zdarma

+ lze zaheslovat přístup k programu

+ možno zadat přihlašovací údaje

+ propojení s Windows

Nevýhody:

- doba spušění programu

4. SecureCRT

Program pro správu vzdálených připojení, se kterým jsem se velice sžil. Ze všech výše uvedených jej využívám asi nejvíce ve spojení s klasickým PuTTY. Podporuje vytváření složek a podsložek, do kterých lze třídit spojení. Nastavení barvy pozadí pro terminál a barvy příkazové řádky. Lze nastavit délku výpisu a historii kolik řádků výpisu si pamatovat i po odpojení. Fulltextové vyhledávání v již existujících spojení. Podpora klávesových zkratek. Pro připojení je možno naimportovat veřejný klíč. A spousta dalších funkcí. Jedinou nevýhodou tohoto programu je, že je placený. Cena se pak odvíjí na jak dlouho vyžadujete aktualizace programu. Roční aktualizace pak vyjdou přibližně na 100 USD.

Výhody:

+ široká škála nastavení

+ lze zaheslovat přístup k programu

+možnost definovat vlastní klávesové zkratky

Nevýhody:

- je placený

- nepodporuje RDP/VNC

 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.