Postupně Vám představím nástroje, které jsem měl doposud možnost vyzkoušet a sepíšu jaké výhody či nevýhody jsem u nich objevil. Toto hodnocení však berte velmi objektivně, jde o to jak to vnímám já a co je pro mě při práci konfortní.
1. PuTTY
Asi všem nejznámější nástroj, který lze využívat ke správě protokolů Telnet, SSH a sériového portu. Velice jednoduchý a účinný nástroj, který ze začátku velice dobře poslouží. Můžeme si předdefinovat spojení a uložit si je do listu Saved Sessions. Problém nastane v momentě, kdy těchto připojení máme více než třeba třicet. Vyhledávání v tomto listu se pak stává obtížnější. K protokolu SSH si můžene nastavit i privátní klíč pro autentifikaci. Samozřejmostí je nastavení barevného pozadí a fontu. K PuTTY je možno stáhnout i PuTTY Key Generátor, který nám dobře poslouží při generování veřejného a privátního klíče (RSA, DSA).
Výhody:
+ nemusí se instalovat
+ je zdarma
+ rychlé a jednoduché ovládání
Nevýhody:
- nedá se zaheslovat přístup
- horší správa více uložených spojení
2. mRemoteNG
Příjemný a více protokolární program pro správu vzdálených připojení. Přístup do mRemoteNG lze zaheslovat, takže se k Vašim připojením nedostane nikdo kdo nezná správné heslo. Lze přes něj spravovat protokoly typu Telnet, SSH, RDP, VNC, HTTP, HTTPS, aj. Máme zde možnos si u každého připojení předdefinovat IP adresu, uživatelské jméno a heslo, kterým se pak k dané adrese přihlásíme. To pro nás znamená, že si nepotřebujeme pamatovat hromadu přihlašovacích jmen a hesel, mRemoteNG si je pamatuje za nás. mRemoteNG je propojen s PuTTY, takže pokud již mámě nadefinovaná nějaká připojení v PuTTY, importují se i do mRemoteNG, tam jim pak akorát můžeme přiřadit právě přihlašovací údaje. Dále lze spojení třídit do složek a podsložek. Příjemné je pak možnost nastavit si připojení k RDP nebo VNC. Další velkou výhodou, který z žádných jiných proramů, které zde uvedu, kterou žádný z jiných programů nemá je, že do mRemoteNG je možno importovat protokoly a programy pro správu třetich stran. Například Winbox pro správu MikroTiků nebo VMware vSphere clienta.
Výhody:
+ je zdarma
+ lze zaheslovat přístup k programu
+ možno zadat přihlašovací údaje
+ správa aplikací třetích stran
Nevýhody:
- nezle full textově vyhledávat ve spojeních
- neumí sériový port
3. Terminals
Tento prográmek jsem objevil terpve nedávno. Momentálně se s ním seznamuji. Našel jsem Terminals, když jsem hledal náhradu za poslední zmíněný placený secureCRT. Funkcionality jsou podobné jako u mRemoteNG, navíc dokáže fulltextově vyhledávat ve spojeních. Neumí však importovat aplikace třetích stran. Příjemná je pak podpora protokolu Ping, Trace Route a spousty dalších přímo v programu. Přes program je možno přistupovat přímo k Ovládacím Panelům, Správě počítače, Registrům a spoustě jiných nástrojů ve Windows. Program si navíc ukládá historii spojení, které jste vytvořili a kde jste v uplynulých dench přistupovali.
Výhody:
+ je zdarma
+ lze zaheslovat přístup k programu
+ možno zadat přihlašovací údaje
+ propojení s Windows
Nevýhody:
- doba spušění programu
4. SecureCRT
Program pro správu vzdálených připojení, se kterým jsem se velice sžil. Ze všech výše uvedených jej využívám asi nejvíce ve spojení s klasickým PuTTY. Podporuje vytváření složek a podsložek, do kterých lze třídit spojení. Nastavení barvy pozadí pro terminál a barvy příkazové řádky. Lze nastavit délku výpisu a historii kolik řádků výpisu si pamatovat i po odpojení. Fulltextové vyhledávání v již existujících spojení. Podpora klávesových zkratek. Pro připojení je možno naimportovat veřejný klíč. A spousta dalších funkcí. Jedinou nevýhodou tohoto programu je, že je placený. Cena se pak odvíjí na jak dlouho vyžadujete aktualizace programu. Roční aktualizace pak vyjdou přibližně na 100 USD.
Výhody:
+ široká škála nastavení
+ lze zaheslovat přístup k programu
+možnost definovat vlastní klávesové zkratky
Nevýhody:
- je placený
- nepodporuje RDP/VNC
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.