Kategorie: Svět IT

Jak zjistit MAC adresu počítače

Jak zjistit MAC adresu počítače

Dnes bych vám chtěl představit několik různých způsobů, jak zjistit MAC adresu počítače. Ukážeme si to hned několika způsoby.

MAC adresa

Co je to MAC adresa jsem již zmiňoval v článku Jak zabezpečit domácí WiFi síť. Ale stručně pro připomenutí. Jedná se o unikátní adresu, která jednoznačně identifikuje každé zařízení připojené do počítačové sítě. MAC adresa je uložena výrobcem v každé síťové kartě. Pokud máte notebook a v něm port pro připojení RJ-45, tak síťová karta s tímto portem bude mít svou MAC adresu a pokud má váš počítač zároveň ještě Wi-Fi adaptér, pak Wi-Fi bude mít svou MAC adresu. Čili na notebooku budou dohromady dvě různé MAC adresy pro každý typ připojení.

Teď se tedy podívejme jak ji zjistit na jednotlivých verzích Windows. Začnu od nejnovějších Windows 8.

Windows 8, zjištění MAC adresy

Možností jak zjistit MAC adresu je hned několik. První možností je otevřít síťová připojení. Najdeme je na ploše v liště vedle hodin. Klikneme na ně pravým tlačítkem myši a dáme Otevřít centrum síťových připojení a sdílení.

V centru síťových připojením vybereme druh připojení, kterým jsme připojeni k internetu. Buď LAN nebo Wi-Fi a klikneme levým tlačítkem myši na vybrané připojení. V mém případě jsem rozklikl odkaz Wi-Fi (MartasW).

Otevře se nám výpis shrnující všechny důležité informace o stavu našeho připojení.

Posledním krokem je tlačítko Podrobnosti, které vypíše podrobné informace o stavu síťového připojení, kde už pouze vyhledáme řádek s Fyzickou adresou.

Další způsob zjištění MAC adresy, je přes příkazový řádek zmíněný v článku Jak zabezpečit domácí WiFi síť a to pomocí příkazu ipconfig /all. Tento výpis je však pro laika velmi nepřehledný a špatně se v něm orientuje. Alternativou příkazu ipconfig je příkaz getmac. Na tento příkaz jsem narazil teprve nedávno a byl jsem mile překvapen jeho stručným výpisem. Za příkaz getmac můžeme přidat argument /v, který nám vypíše podrobnější výpis o jednotlivých síťových adaptérech. Syntaxe příkazu je takováto: getmac /v.

Výpis příkazu getmac pak vypadá takto:

 

Každý si musí vybrat způsob, který mu nejvíce sedí. Já osobně používám výpis ipconfig /all, kde vidím všechny pro mě potřebné informace.

 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.