Kategorie: Svět IT

Instalace VMware základy virtualizace

Instalace VMware základy virtualizaceJelikož už je to nějakou dobu co jsem se nedostal k psaní, tak jsem se rozhodl tentokrát pro trochu komplexnější článek. V tomto článku se budu zabývat instalací virtualizačního nástroje VMware Workstation 12 (pro nekomerční využití).

Na úvod tohoto článku bych chtěl podotknout, že se budu zabývat instalací VMware Workstation player 12 od společnosti VMware. Tato aplikace slouží k vytvoření virtuálního počítače, se kterým jsme schopni pracovat stejně jako s fyzickým počítačem. Mým cílem bude, na OS Windows 10, který mám nainstalovaný v mém počítači, virtualizovat OS Linux distribuci Debian. Samozřejmě, že toto lze i naopak, tedy v OS Linux virtualizovat OS Windows (jakkékoliv jeho vydání). U této varianty jsme však limitováni tím, že k instalaci OS Windows musíme mít platný klíč. Můžeme virtualizovat i macOS, OS X, či různé druhy OS Android. Vždy by jsme však, měli být seznámení s licenční politikou jednotlivých produktů.

Instalace VMware

Z oficiálních stránek stáhneme instalační program Workstation Player (zde). Můžeme si vybrat, zda budeme VMware instalovat na Linux či Windows. V mém případě, tedy Windows. Stažený soubor spustíme, přivítá nás klasický instalační průvodce a provedeme vyžadované kroky instalace:

Musíme zatrhnout, že souhlasíme s licenčními podmínkami (v případě, že tedy opravdu souhlasíme).

V dalším kroku nastavíme, cestu kam chceme VMware nainstalovat, popřípadě necháme defaultní cestu (C:\Program Files\...). Dále můžeme zatrhnout vylepšený ovladač pro klávesnici, tento krok však po instalaci vyžaduje restart PC.

Dále můžeme nastavit, aby se automaticky vyhledávali aktualizace a zasílání anonymních dat společnosti VMware, které pomáhají vylepšit jejich produk na základě odeslaných statistik.

V následujícím kroku zvolíme zda chceme vytvořit zástupce na ploše a ve složce Start Menu.

Nyní už následuje samotná instalace po stlačení tlačítka Install.

Po nainstalování dokončíme instalaci tlačítkem Finish. Po tomto kroku bude vyžadován restart PC, pokud jsme v předcházející části zaškrkli instalaci ovladače pro klávesnici.

Nyní jsme vyzvání, k zadání emailu na který bude Work Station zaregistrován (pro nekomerční využití). V případě komerčního použití je potřeba zadat licenční klíč.

Dokončíme tlačítkem Finish a můžeme VMware spustit. Pokud se vše podařilo pak hlavní okno programu pak vypadá takto:

Jaké jsou výhody virtualizace?

Výhodou je, jak jsem již zmínil na začátku, že nepotřebuji žádné další hardwarové vybavení a jsem jednoduše a efektivně schopen simulovat různé operační systémy a aplikace.

Při vytvoření virtuálního stroje dojde k vytvoření jediného souboru na disku, kde se odehrávají veškeré změny v rámci virtualizace. Myslím tím, že v případě, že dojde k poškození jádra OS v rámci virtuálního stroje, můj počítač na kterém běží prostředí Vmware, to nijak neohrozí. Můžu tak v rámci například Linuxu páchat různé „zla“, a pokusy. V případě, že dojde k nevratnému poškození tohoto virtuálního počítače, jej prostě celý smažu a nainstaluji znova. Nepřijdu tak o žádná data, která mám ve svém PC.

Mám možnost si vyzkoušet různé OS před tím, než se pro některý z nich rozhodnu a nainstaluji jej. Mohu se takto například naučit instalaci a konfiguraci jednotlivých OS. Vyzkoušet si různé zásahy do systému před tím, než je provedu na opravdovém stroji.

A určitě se najde mnoho dalších pozitivních výhod.

V dalším článku se podíváme na to, jak do našeho virtualizačního nástroje nainstalujeme OS Linux - Debian. Na tento článek pak bude následovat instalace a ukázka použití OpenVPN v prostředí Linux.

 

Autor článku nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv poškození SW či HW při následování tohoto tutoriálu.

 

 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.