Kategorie: Marťas Bloguje

Přijímací pohovor

Přijímací pohovor

Jelikož jsem ve třetím ročníku vysoké školy, rozhodl jsem se, že letos chci již pořádnou práci a ne pouze brigádu někde na stavbě. Jsem studentem informatiky, konkrétně telekomunikační techniky, a tak hledám práci na pozici Správce systémů nebo správce sítě. V tomto článku bych se rád podělil o několik zkušeností, které jsem doposud získal, při hledání práce.

Hledání, podmínky a nároky

Jsem student a zatím nemám žádnou praxi v oboru. Nic to však dnes neznamená, důležité jsou vědomosti. Jak tedy postupovat? Díky Internetu máme dnes k dispozici spoustu portálů, kde jsou vyvěšeny nabídky práce a brigád. Na některé portály je možno se i zaregistrovat, vyplnit osobní profil a ony portály vám pak budou nabídky, které se blíží vašemu profilu, přeposílat na váš e-mail. Dalším dobrým místem, kde hledat nabídky práce jsou přímo stránky konkrétních firem, které jsou svým zaměřením blízké vašemu oboru.

Najít nějaký inzerát, který se Vám bude líbit, není až tak úplně těžké. Důležité je mít správně vypracovaný strukturovaný životopis a dobře napsat motivační (průvodní) dopis. Návody jak správně napsat životopis a motivační dopis jsou na internetu. Důležité je si pamatovat, že pro každou firmu je třeba "šít" životopis a motivační dopis přímo na míru. To znamená upravit je takovým způsobem, aby to danou firmu zaujalo. Jedná se hlavně o výpis Vašich znalostí a zkušeností. Jeden příklad abych byl správně pochopen. V případě že se budu hlásit na pozici číšníka, nebudu do životopisu uvádět, že mám certifikáty ze znalostí počítačových sítí, daného zaměstnavatele to nebude zřejmě zajímat. Naopak, ale uvedu, že jsem velmi komunikativní a nekonfliktní člověk. V podobném duchu je tedy třeba psát i motivační dopis. Měl by být něčím zajímavý. Pokuste se být kreativní a daného zaměstnavatele zaujmout. Nekopírujte přímo šablony, které naleznete na internetu. Doplňte je i o vlastní věty.

Když tedy mám životopis a motivační dopis již odeslaný, čekám na odpověď. Moje zkušenost je nyní taková, že i když vám přijde automaticky vygenerovaná odpověď, že si berou 14 dní na to, aby na Vaši odpověď zareagovali, může se stát, že odpoví i později. Takže není třeba zoufat. Bohužel není tomu tak vždy. Proto pokud o nějakou práci opravdu stojíte, je potřeba reagovat na několik inzerátů. Každý den procházet nabídky a hledat nové příležitosti. 

Pohovor

Teď se dostávám k důvodům, proč jsem tento článek vůbec začal psát. Již jsem absolvoval několik pohovorů na několik pracovních míst. Na pohovor je potřeba se taky individuálně připravovat. Zjistit si informace o firmě a pozici, na kterou se hlásíte. Nedávno se mi právě stalo, že jsem přišel na pracovní pohovor, který začínal ve společenské místnosti, kde se mnou sedělo několik dalších uchazečů o danou pozici. Byla to pozice IT asistenta (brigáda). V dané místnosti jsme vyplňovali dotazník a vědomostní test. První věc, která mě hluboce zarazila, bylo to, jak ostatní uchazeči přišli oblečeni. Myslím si, že pokud chcete opravdu zaujmout a uspět, musíte i reprezentativně vystupovat. Složení oblečení mé skupiny uchazečů vypadalo asi nějak takto: kraťasy, trička, roztrhané džíny, sandály, tenisky.  Tak takto opravdu ne! I když šlo o pohovor na brigádu a ten den byly tropické vedra. Neříkám, že je potřeba na pohovory chodit v obleku, to ne. Ale asi stojí za zvážení si vzít ten den dlouhé kalhoty, košili s dlouhým rukávem a nějaké pěkné boty, tím nemyslím tenisky. Přeci jen jde o hodinu života, kterou v tomto oblečení musíte přetrpět, ale tato hodina vám může zajistit vaši budoucí práci nebo brigádu.

Další trapná situace pro ostatní uchazeče (můj osobní pohled) nastala v okamžiku, kdy jsme měli hromadně odpovídat na otázky, které kladla personalistka, která pohovor vedla. Položila otázku, a kdo se přihlásil, nebo koho vyzvala, měl odpovědět. Nebyly to žádné záludné otázky, jako ve škole. Jen otázky typu co si pod danou pozicí představujete, jaký očekáváte plat, atd. Ale přišla i otázka na téma: Co víte o naší firmě? V ten moment bylo v místnosti hrobové ticho. Jako jediný uchazeč jsem byl schopen její otázku zodpovědět. A to protože jsem se den před pohovorem podíval na stránky dané firmy a prošel si informace, které se tam dají nalézt. Mimochodem, tato otázka se vyskytla i v dotazníku.

Dobré je předem si zjístit, jak je tato pracovní pozice platově ohodnocena a zbytečně se pak nepřecenit nebo naopak nepodcenit.

Nic nepodceňte. Snažte se být lepší než vaše konkurence. A přijďte v čas!

Komentáře rss


, pohovor odpovědět
Díky za článek. Jen bych dodal, že ne vždy se podaří najít práci ve vašem oboru, vím o tom z vlastní zkušenosti. Pokud tedy váháte, v jakém oboru zkusit práci, tak doporučuji osobnostní test na airjobs.cz