Kategorie: Marťas Bloguje

Deník ryby I.

Deník ryby I.

Jelikož jsem se nedávno přestěhoval z bytu do rodinného domu, vzniklo mi spoustu volného místa, které je potřeba zaplnit. Rozhodl jsem se proto založit si sladkovodní akvárium a oživit tak nové prostory. V tomto článku vás seznámím, jak jsem jako amatér postupoval a dosáhl toho, že mi nyní v obývacím pokoji plavou spokojené rybky.

Hned na úvod bych chtěl říct, že na internetu je spousta návodů a videí jak založit akvárium. Je jich spousta jak odborných tak amatérských. Já jsem naprostý začátečník, a proto jsem se rozhodl postupovat podle amatérských návodů. Mým cílem bylo založit akvárium s několika málo rybkami a za pokud možno co nejnižší cenu. Jak jsem tedy postupoval.

1. krok, zvolit velikost akvária

Dobře by jste si měli promyslet jakou velikost akvária zvolíte. Já osobně jsem nechtěl příliš malé akvárium, ale ani příliš velké. Proto jsem se rozhodl začít s akváriem o velikosti 54l s horním krytem.  V různých specializovaných obchodech je dnes nesčetné množství různých velikostí i tvarů akvárií. Prodávají se s podstavci nebo bez, s horním krytem nebo bez atd. V horním krytu může být zabudované osvětlení nebo nemusí, takže je jen a jen na vás pro co se rozhodnete a jaká bude vaše počáteční investice. 

Akvárium by mělo být i správně umístěno, tak aby na něj nesvítilo přímé slunce (a naopak aby nebylo v naprosté tmě), v místnosti, kde je stabilní teplota. Nemělo by stát v blízkosti dveří, kterýma se vchází do místnosti (ryby se pak plaší a můžou být ve stresu) ale mělo by být umístěno někde v blízkosti zásuvky. Důležitá je také čistota vzduchu, proto by akvárium nemělo být v místnosti kde se kouří nebo jinak znečišťuje vzduch. Povrch, na kterém bude akvárium umístěno, by měl být rovný, přeci jen když do akvária nalijeme vodu jeho váha rapidně stoupne a nerovný povrch může mít za následek, že se spoje kterými jsou skleněné desky přilepeny k sobě poškodí a akvárko nám začne prosakovat. Někdy bývá vhodné použít vyrovnávací podložku.

 

 

 

 

 

2. krok, podklad a rostliny

To jaký substrát nasypeme na dno akvária a jaké rostliny koupíme záleží především na tom, jaké ryby chceme chovat. Proto by jsme si předem měli rozmyslet, jaký typ ryb budeme chovat a podle toho volit nejvhodnější podklad a rostliny. Já sem se pro začátek rozhodl pro Mečovky vídeňské a Black Molly. Na internetu jsem našel, že vhodným podkladem pro tento druh rybek je hrubozrný písek a jemně světlý písek. Ten na dno akvária rozmístíme tak aby od zadní stěny ke přední (nebo zleva doprava či naopak :-) ) byl mírný svah (vzadu hrubší vrstva písku vepředu tenčí vrstva). Na takto připravený podklad pak naaranžujeme kameny a dekorativní dřeva. Napustíme vodou a osadíme rostlinami. Jakmile máme akvárium takto osazeno, umístíme ještě filtr na vodu a topné tělísko. Takto zařízené akvárium necháme alespoň týden stát, než do něj vypustíme první obyvatele.

3. krok, nákup ryb

Jako začátečník jsem se rozhodl pro živorodky, které jsou jednoduché pro chov. Na internetu a v literatuře jsem si vyhledal různé druhy živorodek a přečetl jsi jak jsou náročné na chov a údržbu, podle toho jsem se pak rozhodl, jaký typ si koupím. Vyhráli u mě Mečovky vídeňské a Black Molly. Rybičky jsem koupil na aquaburze. Důvod proč zrovna aquaburza byl takový, že hodně zverimexů a velkoobchodních řetězců, prodávají nemocné ryby. Nemusí to být všechny ale riziko je veliké. Na aquaburze je menší riziko (můj osobní názor), jelikož jsou tam zkušení chovatelé, kterým je akvaristika koníčkem a o ryby je tak lépe postaráno. Můžete se tam s nimi i poradit a dostat tak pár užitečných rad do začátku.

4. krok, vypuštění ryb

Koupené ryby nevypouštíme ihned do akvária! Nejprve je i s uzavřeným igelitovým sáčkem ponoříme do akvária, aby se vyrovnal teplotní rozdíl vody. Ryby tak nedostanou šok. Po cca 1h do sáčku nalijeme trochu vody z akvária. Ryby si tak pomalu přivyknou na jinou kvalitu vody. Po dalších 30 minutách přilijeme další vodu z akvária. Nakonec jsou ryby dostatečně aklimatizované a připraveny na vypuštění do našeho akvária.

Nyní se můžeme těšit jejich přítomnosti a dále se o ně pilně starat. V příštím díle bych se rád věnoval krmení nebo údržbě akvária.

Doufám, že mě případní profesionální akvaristé omluví, pokud dělám něco vyloženě špatně. Budu rád za jakoukoli radu pro zlepšení. Jsem teprve začátečník a do tajů akvaristiky pomalu pronikám. Učený z nebe nespadl. Proto budu rád za jakýkoli komentář (jak chvála, tak kritika jsou vítány).

 

Komentáře rss


, Super článek odpovědět
Pěkný článek 1
Jenom bych chtěl upozornit, že ryby ze sáčku po aklimatizaci nevyléváme ale přelovujeme. Snižuje je to možnost zavlečení něčeho co v akváriu rozhodně nechceme 1
icon odpověděl(a)
Děkuji za radu.